Haber

İran: IAEA raporu doğru değil, müfettiş hatasını anladı

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) Fordo bölgesindeki uranyum zenginleştirme tesisinde beyan edilmeyen bir değişikliğe ilişkin sunduğu raporun hatasız olmadığını savundu.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, başkent Tahran’da nükleer endüstriyle ilgili bir etkinliğe katılan İran Atom Enerjisi Kurumu Lideri Muhammed İslami, IAEA’nın son raporuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haberin doğru olmadığını belirten İslami, “Teşkilatın yeni müfettişlerinden biri yanlışlıkla İran’ın Şehit Ali Muhammedi (Fordo) uranyum zenginleştirme tesisinde çalışma usulünde beyan edilmeyen bir değişiklik olduğunu bildirmişti. müfettişler tesise geldi, söz konusu müfettiş kendilerine yapılan açıklamalardan sonra hatasını anladı.UAEA Sekreterliği ile koordineli bir şekilde çalıştıktan sonra konu fiilen çözüldü.” dedim.

IAEA tarafından dün üye ülkelere gönderilen raporda, Fordo nükleer tesisinde uranyumu yüzde 60 saflığa kadar zenginleştiren iki IR-6 santrifüj dizisi arasındaki ara bağlantıda beyan edilmeyen bir değişiklik yapıldığı belirtildi.

İran, Kasım 2022’de Fordo’daki nükleer tesisinde yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeye başladı.

vartohaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu