Haber

Yunanistan’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Zehirli dil yok, sözlü saldırı yok

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Maraş merkezli depremlerin ardından Atina ile Ankara arasındaki diplomatik ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Proto Thema’ya konuşan Dendias, depremin ardından Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik politikalarının “kökten değiştiğini” söyledi. Atina’nın bu değişikliğe ‘olumlu karşılık verme’ sorumluluğu olduğunu belirten Dendias, deprem bölgesine yaptıkları ziyaretin ardından Ege’de herhangi bir ihlalin olmadığını belirtti.

Gerginliğin önemli ölçüde azaldığına işaret eden Dendias, “Zehirli bir dil yok, sözlü saldırı yok, şiddet tehdidi yok. Yunanistan hep tam da bu koşullar altında diyalog istediğini söyledi. Dolayısıyla biz de bu tür davranışlara karşılık vermeliyiz. Türkler bizim boynumuzun borcudur, düşünün Türkiye Yunanistan’a hoşgörü eli uzatsa, Yunanistan kabul etmese ne kötü olur.”

Türkiye’nin Yunanistan’ın 2025-26 döneminde BM Güvenlik Konseyi’ne daimi olmayan üyeliğine verdiği desteğin ‘sembolik önemi’ olduğunu ifade eden Dendias, “Burada bir fırsat penceresi var” dedi.

Ne oldu?

Komşu Yunanistan, depremlerin ardından ilk taziye mesajını yayınlayan ülkeler arasında yer aldı. Yaşanan ilk depremin ardından 6 Şubat sabahı taziye açıklaması yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’ye yardım için tüm imkanlarını seferber edeceklerini açıkladı. Miçotakis daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

12 Şubat’ta Dendias, deprem bölgesini ziyaret etmek için Türkiye’ye gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem bölgesini ziyarete gelen Dendias ile gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dendias’ın bugün burada olması, Yunan hükümeti ve halkının Türkiye ile dayanışmasını gösteriyor. Meydana gelen depremin ardından Yunanistan, Türkiye’yi arayıp yardım eden ilk ülkelerden biri oldu.” . (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu