Ekonomi

Merkez Bankası’ndan nakit avans ve altın kararı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası güvenlik tesisi uygulama talimatında yeni bir uygulama yaptı. Yeni düzenleme ile yüksek limitli kredi kartlarına yapılan nakit avans ve ziynet harcamaları menkul kıymet kapsamına alınmıştır. Değişiklikler 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

YÜZDE 30 MENKUL İMKAN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Müşteri bazında kredi kartı limiti belirli bir tutarın üzerinde olanlar için bireysel kredi kartları ile nakit çekme ve ziynet eşyası harcamalarında kredi türüne göre yüzde 30 oranında teminat imkanına tabi tutulmasına karar verildi.

KREDİ TUTARI YÜZDE 3’ÜN ÜZERİNDE

Kredi türünün teminat kuruluşuna konu ticari krediler için getirilen kredi büyümesine göre, diğer ticari kredileri ve ihtiyaç kredilerini içerecek şekilde belirlenen kredi türleri bazında, Hesaplama tarihine göre yüzde 3’ün üzerinde kalan kredi tutarları kadar menkul kıymetin bir yıl süreyle bloke olarak taksitlendirilmesine karar verilmiştir.

FİZİKSEL ALTINI DA KAPSAYACAK

TCMB kararına ilişkin başvurular, 28 Nisan hesaplama tarihine göre 26 Mayıs hesaplama tarihinde hesaplanan büyüme oranından geçerli olacak. TCMB’den yapılan açıklamada, bankalara verilen TL çevrim hedefi hesaplamasında hisse kısmına fiziki altın karşılığı açılan hesapların da dahil edileceği açıklandı. TCMB çevrim kuruna göre menkul kıymet tesis uygulamasında 31 Mart 2023 prestijiyle açılmayan ancak fiziki altına karşı açılan çevrim hesapları da hisse bölümüne dahil olup, hisse bölümünde ABD doları, euro, Döviz tevdiat/katılım fonu hesaplarının sterlin altına dayalı bakiyelerinin dikkate alınmasına karar verildi.

felahiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu