Haber

İstanbul barajlarını temizliyor

İSTANBUL (İGFA) –İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması ve aylarca yağışsız geçmesinin ardından barajlardaki sular çekildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSTAÇ, barajları sular çekildikçe sistemli bir şekilde temizliyor. 2 yıl önce suyun çekilmesiyle bölgeyi temizleyen İSTAÇ, barajlardan toplam 40 ton atığı çıkardı. İSTAÇ, bu yıl İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan ve il sınırları içinde kalan 7 barajın temizliğini yapıyor. Temizlenen barajlar şu şekilde sıralanıyor: Terkos Barajı, Alibey Barajı, Ömerli Barajı, Elmalı Barajı, Sazlıdere Barajı, Darlık Barajı ve Büyükçekmece Barajı.

EKİP SAYISI HER GÜN ARTIYOR

İstanbul’daki baraj temizliğini yaklaşık bir hafta içinde tamamlamayı planladıklarını söyleyen İSTAÇ Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, “İlk gün 74 araç ve 420 personel ile sahaya inen ekiplerimiz, 7 temizlik çalışmasına başladı. toplam baraj. Personel sayımızı 476’ya, ihtiyaca göre 83 araca çıkardık. Baraj havzasında oluşan çöpleri geri dönüşüm ve kompost tesisine göndererek değerlendireceğiz. Vatandaşlardan hem doğaya hem de İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlara çöp atmamalarını talep ediyoruz.” İSTAÇ Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, “İstanbul’da yağışların azalmasıyla birlikte baraj havzalarındaki suların önemli ölçüde azaldığını gözlemledik. Bu nedenle vatandaş olarak bize düşen görev, sınırlı olan kaynakların farkında olmak ve doğru kullanmaktır. Bu kaynakları idareli kullanın” diyerek İstanbul’da suyun verimli kullanılmasına dikkat çekti.

demrehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu