Haber

İki Kattan Fazla Arttı: Vatandaşlar Kartla Ödemeye Devam Ediyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerinde Eylül ayında yıllık artış dikkat çekti. Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartların yer aldığı verilere göre harcamalar 2023 Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 122 arttı. Bu artışta dijital ödemelerin yaygınlaşması etken olurken, en büyük 200 TL’lik banknotun bazı ödemeler için yetersiz olması, para taşıma alışkanlıkları ve vade imkanları etkili oldu.

BKM’nin Eylül ayı verilerinde banknotların yeterli gelmediği ödeme sistemlerinin etkisi, eve dönüş ve okul döneminin etkisi, fiyatlardaki artışın etkisi, kısacası enflasyonun etkisi açıkça görüldü.

Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de 112,7 milyon kredi kartı, 184,4 milyon banka kartı ve 84,5 milyon ön ödemeli kart bulunuyor. Geçen yılın eylül ayına göre kredi kartlarında yüzde 18, banka kartlarında yüzde 12, ön ödemeli kartlarda ise yüzde 28 artış yaşandı.

Tüm kartlarla yapılan ödemeler toplamda yüzde 122 artarak 807,7 milyar TL’ye ulaştı.

Kartlı ödemelerin yüzde 81,44’ü kredi kartlarıyla, yüzde 16,8’i banka kartlarıyla, yüzde 1,74’ü ise ön ödemeli kartlarla yapıldı.

Kredi kartıyla yapılan ödemeler geçen yıla göre yüzde 128 artarken, banka kartlarında yüzde 97, ön ödemeli kartlarda ise yüzde 120 artış yaşandı.

Kartlarla yapılan ödemeler geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 oranında artarken, vatandaşlar yüklü kredi kartı kullanmaya devam etti.

Mağazalarda yapılan ödemelerin yüzde 75’i temassızdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu