Ekonomi

Euro Bölgesi bankaları artan teknoloji kayıpları nedeniyle siber güvenlik kriziyle karşı karşıya

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi bankalarında büyük bir siber güvenlik krizine dikkat çekerek, teknolojik arızalar ve standartların altındaki dış kaynak kullanımı uygulamaları nedeniyle kayıplarda %360 oranında şaşırtıcı bir artış olduğunu ortaya koydu. ECB, yakın zamanda yapılan bir ankette bu bankaların 2022’de toplam 148 milyon Euro zararla karşı karşıya olduğunu açıkladı; bu, bir önceki yıla kıyasla çarpıcı bir artış.

Bugün yayınlanan bulgular, finansal kuruluşların BT ve siber güvenlik çerçevelerini iyileştirmelerine yönelik acil ihtiyacın altını çiziyor. ECB’nin raporu yalnızca kayıplardaki keskin artışı değil, aynı zamanda dış kaynaklı bulut hizmetlerine yönelik BT harcamalarındaki önemli artışı da vurguluyor; Bu harcamalar geçen yıl yüzde 56 oranında artarak toplam BT harcamalarının yüzde 3,1’ini oluşturdu.

Bu finansal çalkantı, bankaların hizmet sağlayıcılarla risk yönetimindeki önemli zayıflıkları ortaya çıkaran yüksek hacimli olaylara bağlanıyor. ECB’nin incelemesi, pek çok bankanın BT güvenliği beklentilerini karşılayamadığını, potansiyel riskleri tespit edemediğini veya yeterli olay müdahale sistemlerini oluşturamadığını ortaya çıkardı.

ECB’nin sert uyarısı sektöre mali hesaplaşma sinyali verirken, siber güvenlik stratejilerinin acil ve kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesi ihtiyacını da vurguluyor. Merkez bankası, bankaları bu temel eksiklikleri gidermek için hızlı hareket etmeye ve kontrol beklentilerini karşılamak için acil ayarlama önerilerinde bulunmaya çağırdı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu