Abd

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Gazze istifası

Amerika’daki üniversitelerde Gazze’ye destek eylemlerinin yayıldığı günlerde, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Hala Rharrit, LinkedIn üzerinden yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurdu. Rharrit, LinkedIn hesabından yaptığı açıklamada, “Birleşik Devletler’in Gazze politikasına muhalefet ederek, 18 yıllık üstün hizmetin ardından Nisan 2024’te istifa ettim.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde de Rharrit’in 24 Nisan itibarıyla görev süresinin sona erdiği belirtildi.

Dubai Bölgesel Medya Merkezi Yardımcı Direktörü de olan Rharrit, bundan yaklaşık 20 yıl önce siyaset ve insan hakları yetkilisi olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bünyesine katılmıştı.

Yaklaşık bir ay önce ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Bürosu’ndan Annelle Sheline, Ekim 2023’te de Dışişleri Bakanlığı çalışanı Josh Paul, benzer endişe ve eleştirileri dile getirerek istifa ettiklerini açıklamıştı.

Rharrit’in görevini bırakması, ABD’nin Gazze ve İsrail politikası sebebiyle Dışişleri Bakanlığı’nda yaşanan en az üçüncü istifa olurken, ABD Eğitim Bakanlığı’nda çalışan üst düzey Filistinli-ABD’li yetkili Tariq Habash da ocak ayında görevi bırakmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu